huto_pic1
My Blog

A hűtő titkai

Miért fontos a hűtő?

Manapság már teljesen elképzelhetetlen az életünk a hűtő okozta lehetőségek nélkül. Azonban a hűtő sok titkot rejthet ételeinken kívül is a hideg zugban. Például kevesen tudják, hogyan keletkezett az első hűtő, vagy hogy nem csak ételeket lehet benne tárolni, hanem akár kozmetikai termékeket is. Összegyűjtöttünk pár érdekességeket, mi minden is rejlik a hűtők világában.

huto_pic2

A hűtő hosszú útja

Kezdetben volt jég s hó…

Mielőtt még a mai ember megismerhette volna a mostani hűtő okozta lehetőégeket, más megoldásokkal kellett megoldaniuk az ételek hűtését. Például, sokáig csupán jég és a hó állt rendelkezésre, ha valamit le akartak hűteni.
Valami olyasmit is rebesgettek régen, hogy „már a rómaiak is” készítettek valami fagyi-szerűséget, a hegyekből hozott hó, mint „hűtőközeg” segítségével. A későbbiekben pedig egy William Cullen nevű skót fizikus és vegyész alkalmazott mesterséges hűtést a Glasgow-i Egyetemen, etiléter párologtatásával. Évekkel később, Jakob Perkins amerikai feltaláló, mérnök, fizikus 1835-ben szabadalmaztatott egy dimetiléterrel működő hűtőgépét. 
Hosszú utat kellett bejárnia a hűtőszekrénynek, azonban, az első „igazi” (kompresszoros) hűtőgépet Carl von Linde fejlesztette ki 1876-ban. Ennek hűtőközege ammónia volt. 

Kíváncsiskodás a hűtőről

Érdekességek a hűtőkről és dolgok, amiket jó, hogyha előre tud az ember, amikor esetleg hűtőt szeretne vásárolni.

  1. A beépített hűtők kompakttá és egységessé varázsolják a konyhánkat, de a növekedési igényekkel nem tudnak lépést tartani sajnos.
  2. Egy átlagos 4 tagú családnak 190-220 literes hűtőtérnél és 90-110 literes fagyasztótérnél nem kell több, különösen abban az esetben, hogy ha rendszerető a család és jól kihasználtak a polcok adotta lehetőségek is.
  3. Ma már nem érdemes (és nem is igen lehetséges már a beszerzése, nem egyszerű kapni) A osztályúnál rosszabb besorolású hűtőket, ám tanácsos az A+ vagy az A++ címkét keresni. Ezután meg kell nézni pontosan az éves energiafogyasztási értéket. Bár a vételár-különbség néha soknak tűnhet, nem árt tudni, hogy a hűtőgép az egyik legtöbbet fogyasztó készüléke a lakásnak.
  4. Ha sokat főz az ember, érdemes a többzónás hűtőket keresnie, ahol elkülönített hőmérsékletet lehet beállítani a zöldségeknek-gyümölcsöknek, az italoknak, vagy épp a készételeknek, így hűtési energiát is spórolhatunk és a különböző illatok, szagok sem keverednek.
  5. Ha elterjedt márkákat választunk a hűtőnknek, azok olcsóbban szervizeltethetők.
  6. Óvakodjunk a használt (Nyugatról tucatszám behozott) és súlyosan sérült hűtők vásárlásától, mert legtöbbjük csak igen rövid ideig életképes.
  7. Meleg ételt ne tegyünk a hűtőbe, a fagyasztóba pedig előzőleg hűtőben lehűtött ételek kerüljenek.
  8. A hűtést nem igénylő élelmiszereket (pl. felbontatlan konzerv) ne tároljuk a hűtőben! Inkább egy szekrény alkalmas erre.
  9. A hűtő és fagyasztó ajtaját ne tartsuk sokáig nyitva, és ne nyitogassuk feleslegesen, mert sok meleg és nedves levegő kerül bele. Így nem csak az energián, hanem az ételen is spórolhatunk.
huto_pic3

Hűtő és a kozmetikumok

Sokan nem tudják, de a magas hőmérséklet, például a nyári hőség akár harmadára is csökkentheti kedvenc kozmetikumaink élettartamát. Megsárgult testápoló, illatát vesztett parfüm, megolvadt rúzs? Mindezek elkerülhetők és mindezt a hűtő használatának tudjuk megköszönni.
Sajnos, a körömlakk besűrűsödhet a hidegben, és nem fog egyenletesen fedni, a hintőpor pedig magába szívhatja a hűtőszekrény nedves levegőjét, így ezeket a termékeket nem ajánlatos a hűtő hűvösében tárolni, inkább egy szekrény mélyére érdemes elrejteni.
A kozmetikumok száraz, hűvös, napfénytől elzárt környezetben lesznek a legtartósabbak és sokáig megőrzik épségüket. A hűtő közege megakadályozza, hogy például a hőségben a kozmetikai termékeink megolvadjanak vagy tönkre is menjenek. Egy fárasztó nap után a kellemesen hűs szemnyugtató krémet vagy testápolót használni sokkal jobb érzés is, mint egy meleg krémet felvinni az arcunkra. Szintén érdemes a hűtőgépre bízni kedvenc krémeinket, ha párás, fülledt levegőjű a lakásunk. A leginkább a bio termékek és testápoló szerek igénylik a hűvös környezetet, hiszen ezekbe a lehető legkevesebb tartósítószert teszik a gyártók.
Fontos, főleg kisgyermekes családoknál – vagy ha mi magunk is kicsit szeleburdibbak vagyunk – hogy tudjuk, hogy az üvegeket és tégelyeket az élelmiszerektől mindig jól elkülönítve tároljuk. Kupak, doboz, fedő és egy nejlonzacskós védőborítás mindenképpen legyen rajtuk. Hiszen véletlenül se szeretnénk esetleg elfogyasztani egy parfümözött salátát.