My Blog

A terhességi diabétesz veszélyeiről

Mit érdemes tudni a terhességi diabéteszről?

A terhességi diabétesz sok kismama életét megnehezíti. Nem csak kellemetlen tünetekkel, és felesleges stresszel jár, de mind a kismama életében, mind pedig a magzat fejlődésében nehézségeket, veszélyes helyzeteket okozhat. Éppen ezért érdemes róla beszélni, és minél több ember figyelmét felhívni ennek a veszélyeire. Nézzük is meg tehát, hogy mi is pontosan a terhességi diabétesz, milyen tünetei vannak, hogyan kezelhető. 

terhességi-diabétesz_pic1

Ezért veszélyes a terhességi diabétesz

Alapvetően három fajta cukorbetegség létezik, az inzulinrezisztencia, amely akár már csecsemőkorban is előfordulhat, ez az inzulin termelésének nem megfelelő működése a szervezetben. A kettes típusú diabétesz ezzel szemben később jelenik meg, és akár enyhíthető is, az egyes típussal szemben, ha megfelelően van kezelve. Genetikai okai is vannak, de nagyban összefügg az addig vezetett életmóddal is.

A terhességi diabétesz kifejezetten a várandósság időszakában jelenik meg, ekkor különösen sok betegség és furcsa tünet jöhet ki az emberen a felborult hormonok miatt, az egyik ilyen maga a cukorbetegség. Ez szerencsére nem csak a várandóssággal kezdődik, de azzal véget is ér, tehát az emberek nagy része nem marad egy életen át beteg, hanem a szülés után visszatérhet a normális életmódjához. Hogy miért is alakul ki? A várandósság ideje alatt a lepényi hormonok miatt több inzulinra van szükség, ezt azonban nem minden szervezet képes csak úgy előállítani. Ennek megfelelően sajnos előfordulhat, hogy egy kis orvosi segítségre lesz szüksége a leendő anyukáknak. Ez egyébként nem egy meglepő vagy ritka eset, viszont nem is mindenkinél alakul ki, általában 7-8 százaléka a terhességeknek össze van kötve terhességi diabétesz kialakulásával.

Veszélyes állapotról van itt szó, mivel a kismamáknál előforduló magas vérnyomás nyomán kialakulhat méhlepény elégtelensége is, ezzel megnő a koraszülés kockázata. Ezzel együtt megnövekedhet a magzat súlya, a máj, a lép, a szív nagysága is megnőhet, ami végül szívelégtelenség kockázatát állítja fel. 

A terhesség alatt mindezek következtében megnövekedik a vércukorszint, ahogy a baba megszületik azonban, ez csökkenni fog, és egy alacsony állapot jön létre, viszont az inzulintermelése magas marad.

Ennek a különleges állapotnak a következménye, hogy agyi károsodás jöhet létre a gyermekben, illetve rosszulléteket eredményezhet ez az egészségtelen állapot. Ijesztő tünete lehet ennek, hogy a baba nem kap rendesen levegőt esetleg, ilyenkor a magas inzulinszint miatt a léghólyagokat nedvesítő anyag nem termelődik rendesen, és a légzés nehézkessé fájdalmassá válhat.

Milyen tünetei vannak a terhességi diabétesznek?

A terhességi diabétesz többnyire nem okoz fájdalmas tüneteket, és éppen emiatt nehéz megállapítani, ha nem esik sor konkrét kivizsgálásra. Ekkor azonban elég csupán egy vércukor terheléssel járó laborvizsgálatra sort keríteni ahhoz, hogy megtudjuk a problémát. A tesztet elvégeztetik a 22. és 28. hét között egyébként is, de ha valakinél nagyobb erre a lehetőség, akkor mindenképpen érdemes már korábban is megnézni, hogy fennáll-e az állapot. 

terhességi-diabétesz_pic3

Kik ezek az anyukák azonban, akiknek érdemes megnézetni magukat? 

Természetesen azoknak, akiknek már állt fenn a családban terhességi diabétesz vagy akármilyen diabétesz, ha van valamilyen egészségügyi problémája, ha a kismama túlsúlyos vagy sokadszor esett már teherbe, esetleg 35 év feletti, esetleg a korábbi terhességek során voltak komplikációk, vagy a babák magasabb súllyal születtek.

Hosszasan magáról a vizsgálatról nem írnék, lényegében egy éhgyomros vérvétel, majd egy glükóz fogyasztása utána vérvétel, amivel együtt jár. 

Ami azonban kérdéses, az természetesen a megoldás. Alapvetően az étkezési szokások megváltoztatása és a helyes gyógyszeres kezelés jelenti a probléma feloldását. Ez azonban minden esetben egyedi, így nem lehet általános tanácsokat adni arról, hogy mit egyen a kismama. A legjobb ilyenkor, ha profi segítséget kérünk, és akár teljes étrendet is készíttetünk egy táplálkozási szakemberrel. 

Hol végeztessük el a terhességi diabéteszre vonatkozó vizsgálatot?

Hogy ha valaki gyanakszik, hogy esetleg nála is ez a probléma állhat fenn, akkor mindenképpen érdemes felkeresni akár a terhesség első trimeszterében is egy orvost. Ehhez ajánlani tudom a SYNLAB klinika adta lehetőségeket, ahol  számos különböző csomag várja az embereket is, az egyik közülük pedig éppen erre vonatkozik. 

Nem csak a konkrét terhességi diabétesz vizsgálatot tudjuk itt elvégeztetni, hanem kaphatunk tanácsokat is a megoldásra nézve. Persze a cég dietetikusával is fel tudjuk ezek után venni a kapcsolatot, aki akár konkrét étrendet is össze tud állítani az ember számára. Úgyhogy, mindenképpen hasznos segítségnek tartom, amit a SYNLAB kínál. Nem csak profi szakemberek dolgoznak náluk, de nagyon gyorsak is. Az időpontfoglalás pedig pofonegyszerű náluk, egy online rendszer segítségével tudjuk mi magunk lefoglalni az időpontokat, így nem kell az ügyintézővel hosszasan keresni a szabad helyeket.